Ameliyathane Masasında Yaşanan Acı Olaylar

19

Ameliyat Kerime’nin isteği üzerine gerçekleşti ama hiç de kolay olmadı. Acil beş ünitelik bir kana ihtiyaçları vardı. Kanın o grubundan ender bulunan kan olması işi iyice zora soktu.

Bu zor bulanan bir kandı. Giderek zaman tükeniyordu. Kam bulmak için birçok anons yapıldı. Ama bir türlü yeteri kan bulunamadı, zavallı Kerime giderek ölüme bir adım daha yaklaşıyordu. Annesinin refakatçisi olan küçük Kezban, annesi için hastane koridorlarında dua ediyor, hem de gözyaşları döküyordu.

Kerime’nin ölümüne sayılı saatler kala beklenen kan bulundu haberi geldi, Kerime ölümden kıl payı kurtuldu. Başta kızı Kezban olmak üzere, herkes derin bir nefes aldı. Başarılı geçen ikinci operasyonun ardından çocuklarına kavuşma hayali ile iyileşmeye çalışıyordu.

Haftalar sonra, Ömründe ilk kez gittiği hastaneden taburcu oldu. Yalnız, Vücudu hiçbir zaman eski sağlığına kavuşmayacaktı.

Ailesinin içindeki yaşama tarzlarını bilmeyen doktorları, Kerime’ye kalbinin de çok zayıf olduğunu, bu günden sonra canın fazla sıkmaması, kalabalık ortamlardan uzak durması, ağır işler yapmaması gibi tavsiyelerde bulunuyorlardı. Tavsiyeler verildiği sırada, Abdullah da oradaydı.

Hatta o esnada doktor, kocası olduğunu bildiği için konuştuğu büyük sancılar çekmesine neden oluyordu. Giderek yemek yiyemez hale geldi. Üç ay boyunca bu bütün acı ve sancılara rağmen bir gün bile olsun yatağa uzanıp hastayım bile demedi. Bir gün yıkadığı çamaşırlarını duruladıktan sonra asmak için elbiseleri leğenin içine koydu ve bu kilolarca ağırlıktaki leğeni başının üstüne koyarak asmak için dışarı çıktı. Elbiselerinin yarısını ipe astı ki, acıya daha fazla dayanamayıp yere yığıldı.

Zavallı Kerime onlarca çocuk doğuran, yüzlerce kez şiddete maruz kalan Kerime, onca hastalık ve acılara rağmen hayatında ilk kez hastaneye götürülüyordu. Cizre devlet hastanesinde ilk müdahale yapıldıktan sonra, durumu vahim olduğu için oradan Mardin Devlet Hastanesine acil sevki yapıldı.

Mardin Devlet Hastanesinde doktorlar teşhisi koyduktan sonra Kerime’nin hayatta kalma şansının yüzde 50 olduğunun bilgisini verdiler. Meğer zavallı Kerime üç ay önce karnına aldığı tekme darbesi ile karnındaki dört aylık bebeği, o anda hayatım kaybetmiş ve daha anne karnında şiddetle tanışan bu çocuk, içinde iltihap kaparak çürümüş ve annesinin birçok organına bulaşarak onları etkisiz hale getirmişti.

Uzun ve başarılı bir operasyondan sonra, karnındaki bebeğini Ölü olarak çıkardılar. Cinsiyeti kızdı.

19

Birkaç gün sonra Kerime gözlerini açtı ama daha operasyon bitmemişti.

Bir cevap yazın