Yaralanan İnsanlara Yapılan Müdahaleler Tepki Çekti

16

Sinan annesinin hastaneden geldiğini odasının penceresinden gördüğü halde eşi ile odasında oturmayı tercih etmişti. O sırada Güler de tandırdan yeni gelmişti. Çocuklar da okuldan geliyorlardı. Abdullah karşı mahalleye ağabeylerin evine gitmiş daha gelmemişti.

Karanlık çökmüş, akşam yemeği hazırlanmış, Güler ile çocukları, Kerime’nin çocukları ile hep birlikte sofraya oturmuş yemeklerini yiyorlardı. Kezban da birkaç lokma yemek için sofraya oturdu. Çocuklarının tüm ısrarlarına rağmen rahatsız olan Kerime’yi sofraya getirmeyi başaramadılar.

Kerime’nin okuldaki çocukları o gün anneler günü olduğunu öğrenmişler ve annenin ne kadar değerli bir varlık olduğunu yılda bir kez olsun mutlu etmek için herkesin annesine ufak bir hediye verip ellerinden öpmeleri öğretmenleri tarafından tavsiye edilmişti.

O gün Kerime’nin çocukları, teneffüste hastaneye giden annelerine güzel bir hediye almak için bir araya gelip nasıl bir hediye alacakları konusunda birbirlerine danışmışlardı. Ondan bir hafta önce anneleri, derede yünleri yıkarken bir hasar gelmesin diye saatini kolundan çıkarmış, taşın üstüne koymuştu; sonra da o saat kaybolmuştu.

Kerime’nin saatin kaybolması üzerine çok üzüldüğünü görmüşlerdi. Annelerine anneler günü hediyesi olarak bir saat alma konusunda ortak bir karar almışlardı. Herkes anneleri için haftalarca biriktirdikleri tek mal varlıkları olan kumbaralarındaki paraları bağışlamışlardı.

Sofradan dördü birbirine göz kırparak annelerinin hediyesini alıp sürprizi yapmak için kalktılar, tam odadan çıkacaklarken Kezban.

Bu karanlıkta nereye gidiyorsunuz çocuklar?

Abla biz bir yere gidip hemen geleceğiz.

Kezban’ın da başı ağrımış, o da annesi gibi sobanın diğer tarafına uzanmıştı.

Kerime bitkin bir şekilde merak edip hemen sordu.

Kızım senin neyin var. Hani araba tutmazdı seni?

Yok bir şeyim anne, hastanenin kokusundan oldu galiba, önemli değil birazdan geçer.

Annesinin üzülmemesi için yalan söylemek zorunda kaldı. Halbuki baş ağrısının nedeni, o gün tahliller içerisinde Kerime’nin EKG’si çekilmesi istenmiş ve çıkan sonuçta kalp kapağının değişmesi ve anjiyo yapılmasının şart olduğu doktoru tarafından Kezban’a iletilmişti.

16

Cizre Devlet Hastanesinde bu operasyon için gerekli tıp malzemeleri olmadığından dolayı Doktor, Kezban’ı uyarmıştı.

Bir cevap yazın